Nowocześnie (i z klasą)

meble || wnętrze || aranżacje || design

poradnik

Jak urządzić gabinet psychologiczny?

Urządzenie gabinetu psychologicznego może niekiedy stanowić ogromne wyzwanie. Jakie meble wybrać, by zapewnić pacjentowi najwyższy komfort? Na jakie dodatki postawić, by pasowały do wnętrza, lecz nie rozpraszały?

Jaki powinien być gabinet psychologiczny?

Wchodząc od gabinetu psychologa, zwracamy uwagę na każdy szczegół. Przede wszystkim pragniemy w nim czuć się komfortowo, dlatego przed umówieniem się na wizytę, chętnie oglądamy nie tylko zdjęcia przedstawiające terapeutę, lecz również jego gabinet. Coraz więcej psychologów zamieszcza zdjęcie gabinetu na swojej stronie internetowej lub portalu pośredniczącym w umawianiu wizyt. Dzięki temu pacjent może od razu wyeliminować gabinety, które odstraszają wystrojem, a zdecydować się na te, które w jakiś sposób przyciągają jego uwagę i budzą zaufanie.

Profesjonalny gabinet psychologiczny

Dr Jack Nasar z Uniwersytetu Stanowego Ohio wraz z prof. Ann Sloan Devlin z Connecticut College przeprowadził eksperyment z udziałem studentów polegający na ocenie 30 zdjęć gabinetów psychologicznych. Przeważająca liczba studentów zdecydowała, że o profesjonalizmie terapeuty świadczą wiszące w gabinecie dyplomy, a gabinety z osobistymi akcentami, takimi jak zdjęcia, zostały wyżej ocenione niż te pozbawione takich elementów. Większą popularność zdobyły również gabinety wypełnione miękkimi przedmiotami, takimi jak meble tapicerowane czy dywany. Badani zdecydowanie odrzucili gabinety ciasne, niewygodne i zagracone, uznając je za nieprofesjonalne.

Jakie meble powinny się znaleźć w gabinecie?

Ten ciekawy eksperyment jednoznacznie wskazuje na to, że udając się do psychologa, liczymy na komfort. W gabinecie psychologicznym powinny więc przeważać miękkie materiały i stonowane barwy, które nie będą rozpraszać uwagi pacjenta. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie zagracać gabinetu, dlatego najlepiej, jeśli w jego centrum znajdą się dwa wygodne tapicerowane fotele oraz niewielki stolik kawowy, który nie będzie stanowił bariery pomiędzy rozmawiającymi. Nowoczesne stoliki kawowe cechują się prostotą, dlatego warto wybrać niewielki drewniany mebel, na którym staną filiżanki z kawą lub dzbanek z wodą. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie, które powinno być ciepłe i przytulne.

Źródło eksperymentu: https://kopalniawiedzy.pl/psychoterapeuta-psycholog-gabinet-wystroj-kwalifikacje-Jack-Nasar,13274

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *